Drużynowe Mistrzostwo Polski i Mistrzostwo Dolnego Śląska w kategorii Młodzicy – z takimi tytułami zakończyliśmy 2021 rok. Jak na kilka miesięcy gry w barwach Śląska osiągnęliśmy naprawdę sporo. Jak się robi mistrzowskie wyniki? Składa się na to wiele elementów: utalentowani zawodnicy i trener, determinacja, ciężka praca i regularne treningi. Litry potu wylane na korcie.

Trener naszej sekcji wyczynowej i założyciel WKS Śląsk Badminton – Paweł Prądziński – jako trener wyszkolił już grupkę utalentowanych zawodników. Jego wychowankowie zdobywali złote medale na MISTRZOSTWACH POLSKI Juniorów, Ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, kwalifikowali się na Mistrzostwa Świata i Europy w kategoriach młodzieżowych.
W obecnej grupie wyczynowej WKS Śląsk też ma kilka młodych talentów:
MIKOŁAJ MORAWSKI wywalczył Mistrzostwo Polski Młodzków w grze podwojnej w 2021 r.,  
BARTOSZ PUŃKO zdobył Vicemistrzostwo Polski w grze pojedynczej w 2021 r.

Co jest potrzebne do tego, żeby osiągnąć takie tytuły jak chłopcy? Talent, predyspozycje, naturalna zwinność?

Paweł Prądziński: Myślę, że najważniejsza rzecz to zakochać sie w tym, co się robi. Żeby osiągnąć wyniki trzeba być bardzo zdeterminowanym i nakręconym. Latem biegasz po hali w upale, zimą lecisz na trening prosto ze szkoły, gdy już o 16.00 robi się ciemno. Czasem jesteś zmęczony, nie zawsze masz energię, a musisz znaleźć w sobie motywację. Systematyczność i oddane serce to największe atuty mistrzów 🙂 Oczywiście predyspozycje fizyczne też są bardzo ważne. Mój pierwszy trener bardzo trafnie sprecyzował kiedyś badmintonistę idealnego: „Wytrzymałość długodystansowca, szybkość sprintera, ręka chirurga, umysł stratega i determinacja samuraja „

Jak się wyławia takie młody talenty? Czy predyspozycje do gry widać od razu? Przecież na treningi przychodzi wiele dzieci… 

PP: Jeśli dziecko już na pierwszych zajęciach trafia naturalnie w lotkę, od razu widać potencjał. Kolejna ważna rzecz to plastyczność w treningu. Takie dziecko potrafi powtarzać ruchy i korygowaś błędy od razu. W badmintonie świetnie sobie radzą osoby, które mają dużo energi – mówi się o nich czasem „dzieci z ADHD”. Na zajęciach mogą się wyskakać i wybiegać – bo ze względu na swoją specyfikę badminton to bardzo dynamiczny i zwrotny sport. 

Jak długo i jak często trzeba trenować?

PP: Żeby nauczyć się podstaw gry, trzeba grać minumum 2 lata i trenować 2-3 razy w tygodniu. Jeżeli chcemy osiągnąć poziom medali Mistrzostw Polski wskazane są treningi 6 dni w tygodniu, często przeplatane z blokami motorycznymi i ogólnorozwojowymi. Zawodowi gracze – osiągajacy pułap miedzynarodowy na poziomie TOP 100 rankingu światowego czy kwalifikacje olimpijskie – trenują ok. 5-7 godzin dziennie. Często od rana do wieczora z przerwami na jedzenie i drzemkę 🙂 Jeżeli chcesz osiągać wyniki, musisz trenować. Talent i predyspozycje fizyczne to nie wszystko.

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i sponsorom:

  • babolat-badminton.pl
  • Decathlon Wrocław
  • Hasta la Vista
  • Infortes
  • rawlplug.pl
  • Ortomedicum Wrocław
  • Papes